Praca Szkoła średnia

Szkoła średnia a twoja przyszłość

Wybór szkoły średniej na pewno nie powinien być przypadkowy. Od jej wyboru może zależeć całe nasze przyszłe życie, nie tylko zawód, ale także miejsce zamieszkania, znajomi i środowisko, w jakim będziemy się obracać. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zbadać wszystkie możliwości i niekoniecznie sugerować się tym, dokąd idą nas znajomi albo jakie szkoły najbardziej podobają się naszym rodzicom.

Jak to rzeczywiście jest w liceum…

Wybór podejmij w pełni samodzielnie

Wielu uczniów bez problemu może wybrać szkołę, do której chce pójść po zakończeniu podstawówki, są jednak i tacy, na których rodzina czy przyjaciele wywierają w tej materii bardzo mocny wpływ. Nie daj wmówić sobie, że wasza przyjaźń nie przetrwa, jeśli nie pójdziecie razem do szkoły albo że po liceum nie znajdziesz porządnej pracy. Ważne jest, żebyś podjął tę decyzję sam. Jeśli ktoś ignoruje twoje potrzeby, bo chce, żeby jemu było jak najlepiej z twoim wyborem, zupełnie mu na Tobie nie zależy. Podejmuj decyzje, które sprawią, że będziesz szczęśliwy, nawet jeśli przez to osoby z twojego otoczenia się na Ciebie zezłoszczą lub obrażą.

Po technikum i liceum masz różne możliwości

Nie mówiąc już od tego, jak mocno różnią się te opcje od zawodówki. Każda z tych szkół działa troszkę inaczej i przez to inaczej będzie kształtowała twoją świadomość. Po technikum zdecydowanie bardziej będziesz skłonny od razu iść do pracy, niż kolejne kilka lat spędzić na studiach, z kolei liceum zdecydowanie lepiej przygotuje Cię pod maturę, a tym samym uzyskasz lepszy wynik i większą szansę na dostanie się na wymarzoną uczelnię. Po każdej z tych szkół masz możliwość zdawać maturę, ale jeśli Ci na niej nie zależy, a chcesz nauczyć się porządnego zawodu, dobrze jest postawić na zawodówkę, a po jej ukończeniu ewentualnie zapisać się do szkoły dla dorosłych.

Różne szkoły mają różne środowiska

Środowisko, jakie panuje w danej szkole, też powinno być dla nas ważnym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę przy wyborze szkoły. Nie bój się zmienić jej już w trakcie roku szkolnego, jeśli staniesz się ofiarą przemocy lub poczujesz, że twoi nowi znajomi źle na Ciebie działają. Z drugiej strony nie bój się wybierać szkoły właśnie ze względu na środowisko, które w niej przeważa. Jeśli pójdziesz do elitarnej szkoły, na pewno poznasz w niej masę inteligentnych osób, a w szkole o gorszej reputacji pewnie znajdzie się sporo wulgarnych osób zażywających różnego rodzaju bardziej i mniej legalne substancje. Nie wchodź na siłę w środowisko, które Ci zaszkodzi!

Similar Posts

Jeden komentarz w “Szkoła średnia a twoja przyszłość
  1. Szkoła to nie wszystko chociaż wybór odpowiedniej w dobrym momencie może pomóc

Comments are closed.