Farmaceuci stanowią zasadniczą część służby zdrowia, są pierwszym punktem kontaktu, który czasami odciąża służby ratunkowe. Jeśli interesuje Cię medycyna, ale nie masz zbytniej ochoty zostać lekarzem, farmacja może być doskonałą alternatywą dla Twojej przyszłej kariery.
Jakie umiejętności są ważne w tym zawodzie?
Studia na kierunku farmacji pozwalają rozwinąć umiejętności charakterystyczne dla roli farmaceuty, takie jak:
- Znajomość faktów i teorii związanych z odkryciem, projektowaniem, rozwojem, produkcją i dostawą leków.
- Poznanie właściwości i zastosowań klinicznych leków.
- Jak pacjenci reagują na przyjmowane leki.
- Umiejętność skutecznego komunikowania się z pacjentami i innymi pracownikami służby zdrowia.
- Tworzenie dokumentacji naukowej specyficznej dla farmacji.
- Obsługa oprzyrządowania farmaceutycznego.
- Znajomość prawa i wątpliwości etycznych związanych z dostarczaniem leków.
- Analiza leków.
- Rozumienie indywidualnej opieki nad pacjentem.
- Rozwiniesz również wiele miękkich umiejętności, które są ważne na tym stanowisku: umiejętności interpersonalne i komunikacyjne, umiejętności badawcze i organizacyjne, zdolność do pracy w zespole, umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów.
Możliwości kariery
Apteka
Jest to najczęściej spotykana opcja. Ta opcja kariery jest idealna dla tych, którzy lubią pracować z ludźmi i chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat leków doustnych. Praca w aptece może mieć bardziej elastyczne godziny niż inne prace. Wyjątkiem są apteki całodobowe, gdzie występują zmiany wieczorne i weekendowe.
Badania
Farmaceuci, którzy chcą prowadzić badania naukowe, odgrywają kluczową rolę w szkoleniu przyszłych farmaceutów ze względu na wszystkie badania, które prowadzą. Niektóre korzyści z kontynuowania kariery w środowisku akademickim to bardziej elastyczny harmonogram, interakcja ze studentami i możliwości awansu.
Apteka szpitalna i ambulatoryjna
Chociaż podobna na zwykłej apteki w wielu aspektach, apteka szpitalna obejmuje przepisywanie szerszej gamy leków dla konkretnych typów pacjentów.
Będziesz musiał współdziałać z zespołem opieki zdrowotnej, mieć do czynienia ze świadczeniodawcami i pielęgniarkami, zajmować się pacjentami, wydawać zalecenia i zapewniać, że szpital spełnia ustalone standardy. Praca ta może wymagać większej ilości godzin wieczornych i weekendowych oraz wiedzy technicznej.
Artykuł powstał w konsultacji z czasopismapunktowane.pl Portalu o zdrowiu i urodzie.