Edukacja Matura

Jak przygotować się do matury?

Dla wielu uczniów przygotowania do matury stanowią nie lada wyznawanie. Często ciężko jest nam odnaleźć w sobie motywację i chęci do pracy. Jednak właśnie od tego, jak zorganizujemy sobie czas na naukę, może zależeć nasza przyszłość i to, czy dostaniemy się na naszą wymarzoną uczelnię. Ten egzamin podsumowujący wszystkie lata naszej edukacji naprawdę jest warty odrobiny wysiłku.

Przejrzyj materiał, który musisz opanować

Przed rozpoczęciem nauki ważne jest, abyśmy wiedzieli w ogóle, czego musimy się nauczyć. Zależnie od tego, jaki przedmiot zdajesz, przejrzyj podstawę programową, która jest dla Ciebie obowiązkowa. To da Ci realny obraz tego, ile pracy musisz włożyć w proces nauki. Jeśli nie jesteś dokładnie pewnie, który materiał przyda Ci się najbardziej, zapytaj o to nauczyciela prowadzącego dany przedmiot albo swoich znajomych, którzy zdawali go na maturze. Pomogą Ci oni ustalić, na czym skupić się bardziej, a co możesz ewentualnie pominąć albo tylko przejrzeć. Może się okazać, że kilkoma tematami możesz wywalczyć sobie zadowalający Cię wynik.

Zainwestuj w repetytoria zamiast w podręczniki

Repetytorium to wszystko, co jest Ci potrzebne, aby powtórzyć materiał. Poza tym dobrze jest zainwestować w zbiory zadań, jeśli na twoim przedmiocie takowe występują. Ponadto możesz sprawdzić swoją wiedzę korzystając z próbnej matury dostępnej online np. na stronie: testy.dlamaturzysty.info. Jednak kupowanie dodatkowych podręczników albo tych, których nie zakupiliśmy w trakcie naszej edukacji w szkole średniej, mija się na tym etapie z celem. Podręczniki są zupełnie inną formą zawierającą wiedzę niż repetytoria. Te drugie służą nam do przypomnienia sobie znanych nam już zagadnień, a te pierwsze mają nas w nie dopiero wprowadzić. Dlatego dla osób, które są gotowe powtarzać materiał podręczniku, zupełnie nie będą potrzebne, a repetytoria pomogą im ułożyć sobie plan nauki.

Dlaczego wszyscy boją się matury?

Sprawdź, co sprawia Ci trudność

Niektóre zagadnienia będą dla Ciebie znacznie trudniejsze do opanowania, niż inne. Czasami wystarczy nam jeden dzień, żeby przypomnieć sobie cały dział, a czasami kilka tygodniu będziemy męczyć się nad jednym tematem. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem nauki musimy dokładnie zastanowić się, na co zarezerwować więcej czasu. Nie zakładaj, że każdą partię materiału będziesz przerabiał w podobnym czasie. Jeśli odpowiednio podzielisz sobie materiał czasowo, znaczni lepiej go opanujesz, a co za tym idzie, znacznie lepiej pójdzie Ci na maturze. Nie zapomnij o tym, żeby rozwiązywać więcej zadań z tematów, z którymi radzisz sobie gorzej.

Similar Posts