Edukacja

Dziedzictwo naukowe Rosalind Franklin

Nieznana dla wielu Rosalind Franklin była genialnym naukowcem, który zostawił ludzkości jedno z najbardziej zdumiewających odkryć. Na podstawie jej zdjęć rentgenowskich można określić strukturę kwasu dezoksyrybonukleinowego, czyli DNA.

Rosalind Franklin jest autorką najsłynniejszego zdjęcia w historii nauki, które doprowadziło do tego odkrycia. Oryginał przechowywany jest jako relikwia w archiwum Kings College, londyńskiej instytucji uniwersyteckiej.

Obraz ten, znany jako „Zdjęcie 51”, był kluczowym elementem w rozszyfrowaniu cząsteczki, która przekazuje informację genetyczną w żywej istocie.

Rosalind Franklin: kobieta o zadziwiającej inteligencji

Niezwykły naukowiec urodził się w 1920 roku. Od najmłodszych lat wykazywała się niebywałą bystrością i inteligencją. Zawsze była bardzo logiczna i bardzo dokładna i wymagała naukowego dowodu, aby zaakceptować jakieś stwierdzenie lub przekonanie.

Jej pasją w laboratorium było zagłębianie się w fizyczną strukturę cząsteczek. Poznanie istoty każdego elementu było jej celem. W 1951 roku rozpoczęła pracę jako ekspert w dziedzinie krystalografii rentgenowskiej na Uniwersytecie Kings College.

Stosując krystalografię, oprócz słynnego zdjęcia, uzyskała precyzyjne obserwacje i pomiary, które miały decydujące znaczenie dla nauki. Jednym z przełomów było odkrycie, że DNA składa się z dwóch równych i uzupełniających się części.

Wykluczenie płci

Wybitna inteligencja i zadziwiająca praca nie ułatwiały jej życia w świecie, w którym kobiety były niedoceniane. Rosalind zawsze skarżyła się, że nie umożliwiono jej dostępu do wspólnej kawy i pokoju przerw w wydziale uniwersyteckim, ponieważ była kobietą.

Dlaczego to było dla niej ważne? Bo to była przestrzeń, w której koledzy z badań spotykali się i przy kawie omawiali sprawy zawodowe w sposób bardziej nieformalny. Była z tego wszystkiego wykluczona. Ciekawy artykuł o wykluczeniu płci i prawach kobiet stworzyła redakcja brukowiec.pl Sprawdź!

Kradzież historii nauki

Odkrycia Rosalind Franklin były kluczowymi elementami brakującymi Jamesowi Watsonowi i współpracownikom do zbudowania pierwszego wiarygodnego modelu struktury cząsteczki DNA.

Watson i Crick wykorzystali wkład Rosalind i ich odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Nature w 1953 roku. W artykule nie było wzmianki o udziale Rosalind Franklin.  Zmarła w wieku 37 lat, nie wiedząc, w jakim stopniu praca kolegów zależała od jej badań.

Rosalind nigdy nie otrzymała Nagrody Nobla, choć powinna być uwzględniona w tej przyznanej Watsonowi, Crickowi i Wilkinsowi za ich badania nad DNA. Kobiety wniosły duży wkład w historię nauki. Przykładem jest Rosalind Franklin.

Similar Posts